
Podívejme se dnes na nejčastější mýty o bílkovinách, které slýcháme dennodenně.
Můžeš vstřebat maximálně nějaké množství bílkovin na jedno jídlo!
NE! Podle PhD. Layne Norton je toto špatně položená otázka, neptejme se zda dokážeme vstřebat určité množství bílkovin. Vstřebat dokážeme skoro jakékoli množství, protože tělo není hloupé, zpomalí si trávení a využije všechnu přijatou energii, které se potom dostane do krve. Tělo si prožilo dost z evoluce, na to, aby si najednou řeklo že např. 50g bílkovin stačí a nevyužilo zbytek energie. Mimochodem, kdyby jsme nějakým způsobem nedokázali strávit určité množství bílkovín, tak v tom případě byste na záchodě vyloučili to samé co jste snědli (například celý řízek) to se ani nikomu z nás, pravděpodobně, nestalo.
Správná otázka tedy zní: Jaké množství bílkovin dokáže maximalizovat anabolickou odezvu? (růst) Výzkumy ukázali, že množství bílkovin v jídle, které maximaizuje anabolickou odezvu, v případě, že jde o kvalitní zdroj bílkovin, u průměrného člověka je 30-40g bílkovin. U starších lidí to může být více, z důvodu menší citivosti na aminokyseliny. To neznamená, že vetší množství bílkovin škodí, jen to pravděpodobně nebude mít vliv na svalovou odezvu.
Nejez moc bílkovin, protože je to špatné pro ledviny!
Toto se týká lidí, kteří mají selhání ledvin. Tito lidé, bývají na nízkoproteinové dietě. To proto že bílkoviny obsahují dusík, který je toxický a nemůže zůstat jen tak v krvi. Eliminace dusíku probíhá právě v ledvinách. Takže příjem velkého množství bílkovin zatěžuje ledviny.
Je nutné dodat:
- Vysoký příjem bílkovin u normálního zdravého člověka nemá žádny negativní dopad na ledviny.
- Existují důkazy, že nízký příjem bílkovin narušuje regeneraci ledvin. Proběhla studie, kde lidem s poškozením ledvin suplementovali 25g syrovátkové bílkoviny, ukázalo se že to ledvinám pomohlo.
Nemůžeme říct, že vysokoproteinová dieta je pro lidi s poškozením ledvin vhodná. Můžeme však říct, že pro zdravého jedince nemá vysokoproteinová dieta žádný negativní dopad na ledviny.
Vysoké dávky bílkovin, jako například 600g na den nebyli testovány (nebyl důvod, protože takové dávky jsou zbytečné) a proto je nedoporučuji. U dávek např. 250g bílkovin na den, není prokázán negativní dopad na ledviny.
Další z obav je, že vysokoproteinová dieta poškozuje játra. Opět neexistuje důkaz o tom že by se tak dělo.
Mýtus o tom, že vysokoproteinová dieta poškozuje játra vznikl nejspíše proto, že si lidé na vysokoproteinové dietě zajdou na krevní testy, které ukážou zvýšené jaterní markery, zvýšený kreatin a další markery, které často poukazují na poškození jater.
Je však důležité si uvědomit, že zvýšené krevní markery nemusí znamenat poškození jater. Je to pouze korelační faktor, který může a nemusí indikovat poškození jater. Podívejme se na to takto. Pokud máte poškozené játra nebo ledviny, budete mít v krvi zvýšené tyto markery, ale fakt že máte tyto markery zvýšené nemusí znamenat, že máte poškozené játra či ledviny.
Například lidé s většími svaly budou mít zvýšený podíl kreatinu v krvi, protože kreatin je indikátor svalové hmoty. Takže ještě jednou, zvýšení těchto markerů v krvi hned neznamená poškození jater a ledvin.
Pokud zjistíte zvýšení těchto markerů je hodné zajít si na další vyšetření, které prozkoumá funkci těchto orgánů, protože jejich poškození nelze přímo potvrdit čistě z analýzy krve.
Vysoký příjem bílkovin a rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění
Existují korelační studie, které mají naznačovat, že maso způsobuje rakovinu, nebo kardiovaskulární onemocnění.
Důvod, tyto korelační studie spojují maso s rakovinou a kardiovaskulárními onemocněními:
- Strava s vetším podílem masa je více bohatá na tuk a kalorie a lidé, kteří takto jedí obvykle přijímají více kalorií
- Lidé, kteří jedí více masa, typicky jí méně zeleniny, méně vlákniny a hrozí rakovina tlustého střeva
- Lidé, kteří jedí více masa se obvykle méně hýbou, což se netýká bodybuilderů
- Lidé, kteří jedí více masa často s masem jedí i spálené části. Které se tvoří např. při smažení. Tyto spálené části jsou v podstatě karcinogeny. Zde stačí tyto spálené části ořezat.
Pokud se nevidíte v těchto bodech tak nemá maso žádnou spojitost s rakovinou či kardiovaskulárními onemocněními.
Právě takto se tvoří mýty. Vezme se studie, která poukazuje na korelaci, ne na kauzalitu, tudíž přímou spojitost a někdo si ji vyloží po svém. Následně se mýty šíří jako prach ve větru.
Kauzalita vs. korelace
V letních měsících se prodává více zmrzliny. V letních měsících se také zvyšuje počet vražd.
Korelací tedy je, že vyšší prodej zmrzliny souvisí s vyšším počtem vražd.
Věříte snad tomu, že zmrzlina způsobuje nárůst vražd?
Neberme tedy korelaci za kauzalitu.
„OOU! Nejsme tvoření na to jíst maso!“
Toto často slýcháme například od vegetariánů. Proti vegetariánům naprosto nic nemám, každý má své přesvědčení a to také respektuji. Ale není třeba podkládat své přesvědčení lží.
- „Nejsme uzpůsobeni k tomu jíst maso!“
Ale ANO jsme, máme například špíčáky, které jsou tvořené evolucí na trhání masa.
- Počkat počkat! Ale naše tělo nemá trávící enzymy na trávení masa!“
ANO má, například pepsin, trypsin, chymotrypsin. Všechny tyto enzymy tráví maso.
- „Ale strávíme pouze 100g masa za den!“
Aha dobře, tak pokud bysme byli schopni strávit řekněme pouze 100g masa v jednom jídle. Pokud bysme snědli více než 100g masa, dostali bysme eplozivní průjem. To znamená že bysme análně vyloučili celé kusy jídla.
Zkuste napřiklad sníst 200g masa. Vsadím se, že nevyloučíte 100g řízků v nestráveném stavu.
Na konec:
Dávejme si prosím pozor, odkud čerpáme informace.
Je plno lidí, kteří šíří dezinformace a sami netuší jak věci fungují.
Proto raději vždy čerpejte informace tam, kde jsou podloženy studiemi a studiemi které opravdu vyvozují to co říkají data.
Marek Barna
Email: barna@mbtraining.cz
Facebook: https://www.facebook.com/barna.mbtraining/
Instagram: https://www.instagram.com/mabtraining/
Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=mjmV8BlsJTQ
http://www.eftm.cz/myty-o-bilkovinach-dr-layne-norton/